Psycholog proponuje

Dąbrowa Górnicza, 29. 03. 2021r.

Witam serdecznie rodziców, dzień dobry drogie dzieciaczki.

Niestety, po roku czasu ponownie wracamy do pracy wirtualnej. Miejmy nadzieję, że tylko na dwa tygodnie.

W tym przedświątecznym tygodniu proponuję zabawy i ćwiczenia związane z okresem świątecznym. Myślę, że w natłoku przedświątecznych zajęć, te zabawy, których propozycje zamieszczam poniżej pozwolą zarówno na zajęcie dziecka w sposób kreatywny, jak
i dostarczą całej rodzinie trochę przyjemności.

Wielkanoc to czas porządków, wypieków, ale też prac plastycznych i zabaw związanych
z tym okresem. Warto włączyć dzieci, wyznaczając im zadania wielkanocne: maluchy ucieszą się z robienia stempli-pisanek, kilkulatki z kolorowania wielkanocnych obrazków, a starszaki z tworzenia dekoracji, wypieków czy poznawania tradycji wielkanocnych.

Nawet włączając dzieci do wielkanocnych obowiązków, można zmienić je w wielkanocne zabawy czy zadania, które nie muszą kojarzyć się negatywnie. Wszystko zależy
od perspektywy i podejścia. Niemniej jednak proponuję zaopatrzyć się w pakiet zabaw
i zadań wielkanocnych na czas przed świętami, jak i w rodzinne zabawy wielkanocne w ich trakcie. 

Zabawa wielkanocna w porządki

Porządki przed Wielkanocą mają także wymiar symboliczny – wymiata się  z domu zimę,
a wraz z nią wszelkie zło i choroby. Z pokoju malucha warto co nieco wymieść, np. zabawki, z których już wyrósł, nadmiar pluszaków, stare gry. Zaangażuj dziecko w przegląd jego dobytku, umówcie się, że rzeczy dobre, ale już niepotrzebne oddacie potrzebującym. Zaoferuj też, że część zabawek można sprzedać i załóżcie skarbonkę, by zbierać fundusze na nowe zabawki. 

Poza malowaniem pisanek, przygotowywaniem świątecznych kartek, czy wspólnym ozdabianiem mazurków, można przygotować zabawę z masą solną.

Dzieci uwielbiają masę solną – jest ona stosunkowo prosta w wykonaniu i świetnie sprawdza się jako element zabawy podczas świąt czy zwykłego weekendu. 

Dla dzieci ogromną frajdą jest lepienie figurek z masy solnej. Jest ona stosunkowo łatwa do przygotowania, a do jej wykonania potrzebne będą:

  • 2 szklanki mąki,
  • 2 szklanki soli,
  • woda.

Wsyp do miski sól oraz mąkę i wymieszaj ze sobą. Zagnieć ciasto. Po przygotowaniu masy pozostaje wam się już tylko bawić – możecie uformować wielkanocnego zajączka lub kurczaczka albo stworzyć pisanki. Wstaw je do piekarnika nastawionego na 100°C
na ok. 1 godzinę, a potem malujcie je farbami.

Kalendarz wielkanocny 

Warto stworzyć kalendarz wielkanocnyna podobieństwo kalendarza adwentowego. Może
on przygotować dziecko (i rodzinę) do wspólnego przeżywania tych dni. Do takiego kalendarza można włożyć zadania wielkanocne lub drobne upominki czy symbole związane ze świętami. Może to być np. baranek wielkanocny czy kolorowanka-pisanka
do pokolorowania

Kartki wielkanocne

Przygotowanie kartek wielkanocnych to świetny sposób na ciekawe zajęcie dla znudzonego zwykłym rysowaniem malucha. Narysuje, zapakuje w kopertę, zaniesie na pocztę i wyśle
do cioci – to dla dziecka nie lada gratka, a przy okazji dobra lekcja składania życzeń (maluchy muszą się nauczyć, czego można życzyć innym), bo na odwrocie – z pomocą rodzica – zostanie wpisany wspólnie wymyślony tekst czy życzenia wielkanocne.

Jak to zrobić? Nawet jeśli twój artysta jest bardzo mały, może namalować pocztówkę,
np. dłońmi albo nawet stópkami. Możecie też nagrać film z życzeniami, wierszykami albo piosenkę i wysłać ją przez internet.

Sianie rzeżuchy i podlewanie

Aby założyć najmniejszy ogródek świata, wystarczy talerzyk i płat ligniny. Pomóż małym paluszkom starannie rozsypać nasionka rzeżuchy. To trening cierpliwości i opiekuńczości: każdego dnia rano przed śniadaniem przypilnuj, by dziecko podlało rzeżuchę wodą, zraszało palcami.

Turlanie jajek – zabawa wielkanocna w święta

Warto zainspirować się wielkanocnymi obyczajami, które są kultywowane w innych krajach. W północnej Angliipraktykuje się zwyczaj turlania jaj: jaja ugotowane na twardo są turlane po zboczu i jajo, które najdalej się sturla wygrywa. Często też wielkanocną zabawą przy stole jest stukanie się jajami ugotowanymi na twardo: przegrywa ten, którego skorupka pęknie pierwsza.

Z kolei niemiecką tradycją jest ukrywanie pisanek, czekoladowych zajączków w różnych zakamarkach domulub ogrodu; zadaniem dzieci jest znalezienie jak największej liczby ukrytych „skarbów”.

Wielkanocny teatrzyk – idealna zabawa dla dziecka

Zabawa w teatrzyk jest znakomitym sposobem na przezwyciężenie nudy. Dzieci uwielbiają bawić się w świecie fikcji, w którym nie ma żadnych ograniczeń i wszystko jest możliwe.
W ten sposób maluch nie tylko rozwija swoją kreatywność, ale także kształtuje swoje umiejętności komunikacyjne. Można kupić lub samemu wykonać „skarpetkowe marionetki”, które będą odgrywały główną rolę w przedstawieniu. Wykorzystajcie do tego skarpetki, różnokolorowe guziki i ścinki materiału.

Po wykonaniu marionetek pozostaje tylko zabawa według rozmaitych scenariuszy. Święta wielkanocne to niesamowita okazja do spędzenia czasu z pociechą i nadrobienie wychowawczych zaległości. Posiadanie dziecka to wielka odpowiedzialność, która nierozerwalnie wiąże się z poświęcaniem każdej wolnej chwili. I niech opieka nad maluchem nie ogranicza się tylko do włączenia bajki.

Podobnie jak Państwo, ja także mam nadzieję, że ta przerwa potrwa tylko do 09. 04. 20121 r. i od 12 kwietnia wrócimy do pracy stacjonarnej. Gdyby jednak stało się inaczej, będę indywidualnie kontaktować się z rodzicami dzieci objętych moją opieką, celem ustalenia form i zasad współpracy.

Życzę dużo zdrowia, spokoju, radości płynącej ze wspólnej zabawy oraz nadziei, którą niesie Wielkanoc.

Joanna Stychno – psycholog