Zabawy z psychologiem zdalnie 1-5 czerwiec

Witam serdecznie dzieci i rodziców.

Szczególnie cieplutko i radośnie witam Dzieci w dniu ich Święta. Kochane dzieciaczki niech ten dzień, ale i wszystkie inne będą dla Was radosne, przynoszą fajne pomysły na zabawę. Bądźcie zdrowi, szczęśliwi, uśmiechnięci. Niech spełniają się Wasze marzenia i pomysły. Wszystkiego dobrego.

Moja propozycja na ten tydzień to nadal:

ZABAWY ROZWIJAJĄCE ZDOLNOŚCI SKOJARZENIOWE,WYOBRAŹNIĘ , MOWĘ I WIEDZE OGÓLNĄ
Przygotowałam kilka nowych zestawów zabaw, analogicznych do poprzednich.
A teraz propozycje zabaw:
Utrwalamy kolory.
Trawa jest ……………….
Niebo jest ………………….
Śnieg jest…………………….
Pomidor jest ………………….
Sałata jest……………………….
Węgiel jest………………………..
Mleko jest………………………..
Cytryna jest………………………
Krew jest………………………….
Czekolada jest……………………..
Obrączki są…………………………
Marchew jest…………………………
Szyba jest……………………………
Chmury są……………………………
Popiół jest……………………………..
Odpowiedz na pytania, gdzie kto pracuje: 
NAUCZYCIEL –
GÓRNIK –
HUTNIK –
SPRZEDAWCA –
KIEROWCA –
LEŚNICZY –
MURARZ –
PIELĘGNIARKA –
PILOT –
LISTONOSZ –
SĘDZIA –
KELNER –
ROLNIK –
LEKARZ –
AKTOR –
Czego dotyczą podane opisy? 
Przyjęcie po ślubie –
Budka, w której można kupić gazetę –
Można go dostać na urodziny albo pod choinkę –
Pora dnia, kiedy robi się ciemno –
Piaszczysta nad morzem –
Miejsce, w którym przygotowuje się posiłki –
Podawane choremu, by wyzdrowiał –
Miękka, podkładana pod głowę –
Do picia, do mycia, do pływania –
Kolorowe, pachnące, w bukiecie –
Narzędzie do ścinania trawy –
Pora roku ze śniegiem –
Płynie w przewodach elektrycznych –
Rodzaj owada –

Czego dotyczą podane opisy? 
Pora roku po zimie –
Postać ulepiona ze śniegu –
Przedmiot do kopania, rzucania, odbijania –
Wydawany przez dowódcę żołnierzowi –
Płyną z oczu, kiedy jest nam smutno –
Wielka woda, z falami –
Ciężka , ogromna, stoi na stacji-
Brat i siostra to –
Może nim merdać pies –
Kuchenna, na talerze i szklanki –
Wiązanka z kwiatów –
Narzędzie do odkręcania śrubek –

Utrwalamy części ciała. Dokończ zaczętą nazwę części ciała człowieka
rę – /  no –/  sto –/  pal –/ pię –/ szy – / gło –/ bro – / czo –/ kola – /kost – /ud – /wło – /
paz – / kciu – /us – /no – /zę – /ję – /poli – /łok – /ram – /ok – /bre – /rzę – /ser –/

Jakie słowo pasuje do podanych określeń?
pszenna, żytnia, kartoflana –
osobowy, ciężarowy –
elektroniczny, słoneczny, z kukułką –
ulewny, rzęsisty –
czarne, kłębiaste, burzowe –
gęsie, wieczne, kulkowe –
piwne, niebieskie, zielone –
kucharska, telefoniczna –
włoski, laskowy, kokosowy –
na twardo, na miękko, sadzone –
spożywczy, mięsny, papierniczy –
stacjonarny, komórkowy –
Schabowy albo mielony –

Co to jest
W dzień błękitne w nocy czarne –
Narzędzie pracy fotografa –
Naczynie służące do smażenia –
Można przez niego rozmawiać z kimś, kto jest daleko –
Do czytania, źródło informacji –
Zakładana psom przed wyjściem na spacer –
Wzorzysty papier na całej ścianie –
Do siedzenia, wygodniejszy niż krzesło –
Naczynie do picia –
Złoty lub srebrny –
Pisze w nim uczeń –
Kobiety spryskują się nimi, żeby ładnie pachnieć –

 Ciąg dalszy podobnych propozycji za tydzień. Jak zwykle zachęcam do kreatywności, ale przede wszystkim do radości ze wspólnej zabawy z dzieckiem. Jeżeli jesteście już Państwo zwyczajnie zmęczeni, odczuwacie zniecierpliwienie i czasami złość na sytuację, to nie czyńcie sobie z tego powodu wyrzutów. To są zupełnie naturalne emocje. Proszę spojrzeć na to przez pryzmat „ szklanki pełnej do połowy”, a nie „ od połowy pustej”. Po zakończeniu pandemii już nigdy możecie nie mieć okazji aby tak długo i przez cały dzień być i towarzyszyć Waszemu dziecku. A teraz zapraszam do Kącika dla rodzica.

KĄCIK DLA RODZICA

Mam nadzieję, że pomysły zaproponowane w poprzednim poście zostały przez Państwa wdrożone i okazały się pomocne. Dzisiaj  dalszy ciąg porad w kwestii zachęcania dziecka do współpracy.

Jednym z błędów popełnianych przez rodziców w kontaktach z dzieckiem jest niejasne, nieprecyzyjne formułowanie tego, czego faktycznie oczekujemy. W relacji dziecko- dorosły często zachodzi swoisty paradoks: z jednej strony dorosły traktuje dziecko przedmiotowo i on wie lepiej, co dziecko może
i powinno myśleć, czuć i robić, z drugiej strony oczekuje, ze dziecko samo z siebie dokładnie wie
i domyśla się co ma robić, gdy słyszy np.” szykuj się do spania”, „ Bądź grzeczny” itd. Gdy dziecko słyszy „ szykuj się do spania” to pewnie wtedy jakoś tam po swojemu zaczyna się szykować: jeszcze się pobawi, poogląda tv, poczyta- uważając, że cały czas się „ szykuje”.

Prawidłowy komunikat, taki jaki dziecko jest w stanie usłyszeć i zrozumieć, powinien brzmieć:” zależy mi na tym, żebyś o 20.00 był w łóżku”.” Oczekuję od ciebie, że o 19. 30 będziesz w łazience, wymyjesz się, przebierzesz w piżamę. Wolisz, żebym ci przypomniała 5 minut wcześniej, czy nastawić ci zegarek?”. „ Zależy mi, żeby książki leżały na półce, a klocki w pudełku”, „ potrzebuję 10 minut ciszy. Wolisz cicho porysować, czy pobawić się klockami”.

Słowa, które bardzo służą formułowaniu tego typu komunikatów, to: OCZEKUJĘ OD CIEBIE, ZALEŻY MI, POTRZEBUJĘ.

Chcąc zachęcić dziecko do współpracy unikajmy takich metod postępowania, jak:

Groźba– „ jeśli zrobisz to jeszcze raz, to….” . Jest to swoiste zachęcenie dziecka do powtórzenia zakazanego czynu. Stanowi wyzwanie dla dziecka, które będzie się starało przekroczyć zakaz, aby obronić swoją niezależność.

Przekupstwo– obietnica odpowiedniej nagrody. Czasami dziecko realizuje nasze polecenie, ale jedynie po to, by szybko osiągnąć cel- nagrodę. Nie dziwmy się dziecku, że po jakimś czasie będzie się targowało, szantażowało, żądało coraz większych korzyści za swoje „ grzeczne” zachowanie.

Obietnice- relacje z dziećmi powinny być oparte na zaufaniu. Wymuszanie obietnic na dzieciach
( „obiecaj, że już nigdy tego nie zrobisz”) przypomina realizowanie czeku w banku, w którym nie mamy konta.

Krytyka, sarkazm- nie zmobilizują dziecka do współpracy, a raczej będą odebrane jako atak, który budzi potrzebę kontrataku.

Z zachęcaniem dziecka do współpracy ściśle wiąże się sprawa odpowiedzialności, której od dzieci oczekujemy. Problem odpowiedzialności należy rozważyć w kontekście systemu wartości. Dziecko, które jest bałaganiarzem, spóźnialskim, itd. może w  przyszłości podejmować bardzo odpowiedzialne decyzje. Z kolei dziecko, które ma posprzątany pokój, odrobione na czas lekcje może podejmować nieodpowiedzialne decyzje. Najczęściej zdarza się to dzieciom, którym nieustannie mówi się, co mają robić. Nie potrafią one samodzielnie osądzać, dokonywać wyborów i rozwinąć wewnętrznych norm, ponieważ nie mają do tego okazji. Problem odpowiedzialności dzieci dotyczy samych rodziców- uznawanych i realizowanych przez nich norm i wartości.

Najczęściej, gdy chcemy ograniczyć niepożądane zachowania dziecka , zmienić je na akceptowane przez nas, popełniamy kilka zasadniczych błędów:

  • Zwracamy dziecku uwagę w trakcie sprzeczki, w złości,
  • Restrykcje, które chcemy narzucić są często chaotyczne, nieadekwatne i obraźliwe,
  • Zapominamy, ze dziecko nie jest w stanie w tym momencie słuchać, bo też targają nim silne uczucia,
  • Stosujemy słowa, które raczej wzmacniają opór, niż skłaniają do porozumienia.

Chcąc zdyscyplinować dziecko, należy uwzględnić jego uczucia, zrozumieć i zaakceptować niechęć do ograniczeń.

Życząc Państwu radosnego świętowania razem z waszymi dziećmi ich dnia, jako pracę domową do dzisiejszego postu proponuję pochylenie się nad poniższymi słowami  G. Mac Donald:

Najlepszym miejscem pod słońcem na ziemi jest dom, w którym rodzice potrafią skutecznie wykorzystać rutynowe, codzienne czynności do budowania w dzieciach zdrowych, ludzkich uczuć.”

Pozdrawiam Joanna Stychno