Terapia logopedyczna z Panią Dagmarą 14 – 17 Kwiecień

Na kolejny tydzień z serii zajęć zdalnych: proponuję następujące ćwiczenia.
ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE JĘZYK:
1.Wysuwanie języka – język wąski i szeroki.
2. Kierowanie języka w kąciki ust: raz w lewy, raz w prawy przy szeroko otwartych ustach.
3. Unoszenie języka na górną wargę – język wąski i szeroki. Ćwiczenie to wykonujemy bez pomocy dolnej wargi.
4. Oblizywanie dolnej i górnej wargi.
5. „Mycie ząbków” – ciągłym ruchem oblizujemy zęby górne i dolne.
6. „Liczenie zębów” – czubkiem języka dotykamy kolejnych zębów zaczynając od ostatniego lewego ząbka przesuwamy aż do prawego ostatniego. W ten sposób liczymy zęby górne i dolne.
7. Wypychanie językiem raz lewego, raz prawego policzka (naśladowanie króliczka).
8. Kląskanie językiem- zabawa w konika.
9. Język zwijamy w rulonik i staramy się utrzymać go w tej pozycji jak najdłużej.
10. Cmokanie wargami – zabawa w przesyłanie całusów.
11. Naśladowanie mlaskania (zabawa jemy cukierki).
Przy ćwiczeniach polegających na usprawnianiu języka pomocne mogą być również różnego rodzaju zabawy ponieważ ćwiczenia te są dla niektórych dzieci trudne i żmudne, możemy np. wymyślić następujące zabawy:
– winda (otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą – raz do góry raz do dołu)
– karuzela (dzieci bardzo lubią kręcić się w koło, Twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę
– żyrafa – ma długą szyję, wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj wyciągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz
– słoń – ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgać. Ciekawe czy Ty potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i dole, z prawej i lewej strony.

Życzę udanej zabawy.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich- Pani Dagmara