Propozycje zajęć z dziećmi autystycznymi na tydzień: 29.03-02.04.2021r

        Witam serdecznie dzieci i rodziców. W bieżącym tygodniu proponuje Wam i Waszym Rodzicom zajęcia w formie zabawy, gdyż jak wiemy jest to najlepsza forma nauki zwłaszcza w tym wieku.

Nasze zajęcia zaczniemy od zabaw rozwijających rozwój sensoryczny, na system którego składa się siedem zmysłów: zmysł równowagi; zmysł proprioceptywny (pozycja ciała); zmysł dotyku; zmysł słuchu; zmysł wzroku; zmysł smaku, zmysł zapachu.

  Wszystkie te zmysły łączy sieć zależności. Są zintegrowane z pozostałymi, dlatego zaburzenia jednego z nich mają wpływ na pozostałe. Np. jeśli dziecko ma problem z przetwarzaniem bodźców ruchowych, może mieć również problem z przetwarzaniem bodźców wzrokowych.

   W kolejnych propozycja zajęć będę podawała konkretne zabawy rozwijające poszczególne zmysły.

Zaczniemy może od zmysłu dotyku bowiem zdobyte wcześniej umiejętności rozpoznawania wrażeń dotykowych są niezbędne do rozwoju kognitywnego i językowego. Wczesne wrażenia czuciowe pomagają w prawidłowym rozwoju zdolności motorycznych.

ROZPOZNAWANIE PRZEZ DOTYKw zabawętę możemy bawić się wszędzie (wewnątrz/ na dworze)

Rekwizyty (poziom pierwszy): poszewka na poduszkę, mogą to być dwie małe identyczne maskotki, dwie małe, identyczne piłki, dwa identyczne znane dziecku przedmioty (np.: naczynia). Musimy się upewnić najpierw czy dziecko zna wszystkie przedmioty, tak żeby zdołało je rozpoznać za pomocą dotyku.

Rekwizyty (poziom drugi): Papierowa torba (np.: na drugie śniadanie), małe przedmioty, takie jak monety, spinacze do bielizny, guziki itp.

Sposób zabawy (poziom pierwszy):

– proszę włożyć jeden przedmiot do poszewki. Drugi identyczny proszę położyć na stole, żeby dziecko go widziało. Następnie proszę poprosić dziecko, by włożyło rękę do poszewki, nie zaglądając do środka, a następnie opisało przedmiot, którego dotyka, bez patrzenia na ten znajdujący się na stole. Gdy zrozumie, że informacje dotykowe zgadzają się ze wzrokowymi, możemy utrudnić zabawę.

– aby zwiększyć trudność, proszę położyć na stole więcej przedmiotów. Zadaniem dziecka jest zidentyfikowanie przedmiotu w poszewce.

-gdy mu się to uda, proszę użyć języka ekspresywnego do opisania czynności i przedmiotu, np.: „Wybrałeś monetę, która jest okrągła, gładka i płaska”, tak by wzmocnić komunikację werbalną. Kiedy dziecko zacznie łączyć opisy z przedmiotami, proszę nakłonić je do określania ich cech. Proszę spytać je wtedy; „Czy to jest miękkie, czy twarde?” itp.

Sposób zabawy (poziom drugi)

– do papierowej torby śniadaniowej proszę włożyć pojedynczo mniejsze przedmioty. Niech dziecko rozpoznaje je bez zagladania do torby i bez podpowiedzi wzrokowej. Gdy dziecko opanuje tę umiejętność, proszę poprosić, żeby zamiast podawania nazw przedmiotów je opisało.

UWAGA: to jedna z zabaw, podczas których dziecko nagle dostaje olśnienia. Gdy zacznie rozpoznawać dotykiem przedmioty i na tej podstawie nauczy się opisywać ich cechy, w jego oczach pojawi się błysk zaskoczenia.

Kolejna propozycja zajęć; potrzebne będą kilka balonów, kasza, ryż, groch, piasek. Wszystko co tam Państwo macie w domu.

„ Balonowe zagadki”- zabawa. Rodzic prezentuje dzieciom miseczki z ryżem, grochem, hydrożelem, mąką, makaronem, fasolą. Dziecko dotyka tych rzeczy i zapoznaje się z „wyglądem” poszczególnych produktów za pomocą dotyku. Następnie, rodzic albo rodzeństwo rozkłada przed nim balony, w których znajdują się badane wcześniej produkty. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie za pomocą dotyku, co znajduje się w balonach.

„Sensoryczne koło”- praca plastyczna. Dziecko otrzymuje wycinek kartonowego koła. Jego zadaniem  jest wyklejenie go dostępnymi materiałami: wata, pompony, piórka, nakrętki, gąbki, kawa, makaron, ryż. Po wykonaniu takiej pracy może pobawić się w ten sposób, że może podotykać te prace rączką, albo może stanąć na nich swoimi stopami (żeby struktura poszczególnych rzeczy była bardziej wyczuwalna dla naszych pociech, można zdjąć skarpetki dziecku i poprosić żeby stanęło na tych rzeczach gołą stopą).

                                                                       Przy wykonywaniu zadań życzę wszystkim udanej zabawy

                                                                                         Pozdrawiam Was – p. Dagmara