Propozycje Psychologa 29 czerwiec

Witam serdecznie dzieci i rodziców.

I zaczynamy wakacje. Drogie dzieci, dotarliście wraz z Waszymi Rodzicami do końca roku szkolnego. Dziwny był ten rok. Dużo trudu spadło na Waszych rodziców. Musieli udźwignąć to co zawsze robili
w domu, w pracy i to co Wy robiliście z Paniami w przedszkolu. Jestem pewna, ze macie wspaniałych rodziców, że wszyscy razem daliście radę.

Dzisiaj proponuję Wam i Waszym rodzicom zabawę na zakończenie roku szkolnego. Będzie to poszukiwanie skarbu.

Drodzy rodzice zorganizujcie Waszym dzieciom grę terenową. W miarę możliwości gra powinna się toczyć w różnych pomieszczeniach w domu i w miarę możliwości w różnych miejscach na zewnątrz-
w ogrodzie, może na placu zabaw, na skwerku koło Waszego bloku.

No to do zabawy.

  1. Na niedużych kartonikach opisz dwoma słowami lub narysuj zadania, które dziecko ma wykonać.

  2. Każdy kartonik opatrz literą. Litery ułożą się w słowo, które pomoże zlokalizować ukryty skarb. Możesz wymyślić wiele różnych zabaw, prowadzących do odnalezienia skarbu. Oto przykłady:

  • Zaznacz na ziemi trasę, która dziecko ma pokonać hulajnogą lub rowerem.

  • Szukamy pięciu owoców lub warzyw: dzieci szukają ukrytych owoców lub warzyw, które są narysowane na kartoniku.

  • Poproś dziecko, aby zaśpiewało ulubioną piosenkę, skacząc na jednej nodze.

  • Dziecko ma znaleźć w ogrodzie i włożyć do koszyczka np. dwa kamienie, cztery patyki, trzy różne liście, pięć kwiatków, dwa źdźbła trawy itp. Narysuj, lub napisz czego ma szukać.

  • Daj dziecku koszyk z materiałami, takimi jak: kawałek sznurka, wełny, taśmy klejącej, pojemniki po jogurtach, zakrętki od butelek itp. Poproś dziecko, aby stworzyło z tych rzeczy coś oryginalnego.

  • Rozpoznawanie smaku. Pokrój owoce na cząstki, zawiąż dziecku oczy i podawaj mu po kawałku różnych owoców. Dziecko ma odgadnąć co to jest.

  • Przeprowadzka: za pomocą sznurka lub obręczy wytycz dwa miejsca: start i metę. Na starcie ułóż różne przedmioty, które dziecko musi przenieść na metę, możesz mierzyć czas stoperem.

Za każde wykonane zadanie dziecko otrzymuje kartonik z literką. Literki składają się na nazwę miejsca, gdzie ukryty jest skarb. Musisz zatem przygotować tyle zadań, ile liter ma w nazwie tajemne miejsce.

Jaki skarb ukryjesz, to już zależy tylko od Twojej inwencji Drogi Rodzicu. Ten skarb może być dla dziecka nagrodą za cały rok jego pracy

Ja życzę Wam świetnej zabawy, zdrowych, radosnych wakacji, wielu inspiracji do wspólnego spędzania czasu. Dzieciom, które po wakacjach przekraczają mury szkoły życzę, aby nauka była dla nich fascynującą przygodą, aby poznali wspaniałych przyjaciół i nigdy nie tracili wiary w siebie.

Dzieciom, które zostają w przedszkolu życzę, abyśmy mogli się spotykać po wakacjach, nie wirtualnie, ale prawdziwie. Dużo zdrowia dla wszystkich.

Do zobaczenia. Joanna Stychno