O naszym przedszkolu

Przedszkole nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej przy ul. Adamieckiego 15, funkcjonuje od 1978 r. Projekt przedszkola przewidywał cztery oddziały, ale zapotrzebowanie środowiska zmusiło nas do adaptacji dodatkowych pomieszczeń. Od tej pory funkcjonuje 6 oddziałów dla dzieci od 3 do 6 lat.

Mieścimy się w budynku wolnostojącym otoczonym ładnym ogrodem. Umożliwiamy w sposób profesjonalny rozwój zdolności i zainteresowań każdego dziecka, na wszystkich etapach jego rozwoju. Atmosfera naszego przedszkola wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Mamy kompetentną i doświadczoną kadrę nauczycielską o wysokich kwalifikacjach, dobrze przygotowaną do podejmowania różnorodnych wyzwań. Od 1997 r. funkcjonują tu dwie grupy integracyjne, w których na równych prawach/obowiązkach, bawią się i uczą dzieci niepełnosprawne ze swymi rówieśnikami. W grupach tych pracuje wysoko wykwalifikowana kadra: oligofrenopedagodzy, logopeda, rewalidant i psycholog. Prócz tego prowadzone są zajęcia dodatkowe: jęz. angielski, religia. Jesteśmy przedszkolem, które nastawione jest na kontakty ze środowiskiem i rodzicami, którzy aktywnie angażują się w podejmowane przez nas działania oraz uczestniczą w imprezach okolicznościowych, festynach, konkursach.

1 września 2022 r. przedszkole rozpoczęło kolejny rok szkolny po generalnym remoncie.

Po przeprowadzonej termomodernizacji budynek przedszkola zyskał nowoczesny wygląd oraz znacznie poprawiły się parametry bezpieczeństwa, został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, Wszystkie pomieszczenia przedszkola zyskały nowy przyjazny i elegancki wygląd. Dzieci wita przestronny hol i szatnie w której są estetyczne i wygodne szafki dla każdego przedszkolaka. Kontakt z każdą salą zapewnia domofon.

Wszystkie sale są jasne i przestronne na podłogach położono estetyczne wykładziny antypoślizgowe. W oknach są rolety, które chronią przed nadmiernym nagrzewaniem oraz dają zaciemnienie w czasie korzystania z rzutnika czy tablicy interaktywnej. Każda grupa posiada toalety z bezpośrednim wejściem z sali.

W przebudowanych pomieszczeniach zorganizowane zostały salki rekreacyjne, sala doświadczania świata oraz pokój do indywidualnej pracy logopedy, psychologa i pedagoga specjalnego.

W najbliższym czasie zostanie zagospodarowany ogród w którym powstanie plac zabaw z dużą piaskownicą oraz gry chodnikowe.

Sala Doświadczania Świata

Zmysły to podstawa rozwoju każdego człowieka bowiem dostarczają one informacji o otaczającym nas świecie, wpływając na proces uczenia się i poznawania.

Sala Doświadczania Świat jest pomocą w efektywnym stymulowaniu zmysłów dzieci. Zapewnia odprężenie, wypoczynek i aktywną likwidację stresu. Poprzez nią dzieci mogą w spokoju doświadczać siebie oraz otaczający ich świat. Przeżycie bezpośredniego otoczenia, proste poddawanie się działaniu bodźców, odczuwanie ich na sobie samym – są celem samym w sobie.

W świecie pełnym bodźców Sala Doświadczania Świata to miejsce w którym możemy odnaleźć równowagę, ciszę i odprężenie. Sala Doświadczania Świata daje wolność wyboru bodźców, które dla dziecka są najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować i którymi chce się zajmować. Redukcji podlegają bodźce zbędne, zakłócające spostrzeganie, zmysły nie są angażowane kompleksowo lecz zaczynają być używane głębiej stają się podporządkowane woli

Sala Doświadczania Świata stwarza doskonałe warunki do pracy z dziećmi o różnych potrzebach. Pobyt w takim środowisku pomaga w redukcji stresu i napięć, powoduje rozluźnienie i poprawę nastroju. Pozwala każdemu dziecku na moment wyciszenia, uspokojenia i ukojenia.

Wszystkie te elementy pozwalają na ćwiczenie koncentracji na konkretnych bodźcach, rozwijanie spostrzegawczości, poszerzanie doświadczeń wzrokowych, słuchowych czy dotykowych, doświadczanie i rozwijanie zdolności postrzegania, rozwijanie wrażliwości oraz budowanie wyobrażeń i wiedzy na temat otaczającego świata.